Životní výprava za kapry

Předposlední srpnový týden minulého roku jsem si vyčlenil na týdenní výpravu na kapry. Kamarád Dukin nám zajistil jedno z nejlepších míst na jezeru. Bylo mým dlouholetým snem se na toto místo dostat. Chytal jsem na něm totiž naposledy asi v roce 2010 a od té doby bylo vždy, když jsem jel k vodě obsazené. Hned ze začátku mě potěšilo, že kamarád si vybral místo po pravé straně u břehu a na mě „zbylo“ místo vlevo na volné vodě.

Životní výprava za kapry

Předposlední srpnový týden minulého roku jsem si vyčlenil na týdenní výpravu na kapry. Kamarád Dukin nám zajistil jedno z nejlepších míst na jezeru. Bylo mým dlouholetým snem se na toto místo dostat. Chytal jsem na něm totiž naposledy asi v roce 2010 a od té doby bylo vždy, když jsem jel k vodě obsazené. Hned ze začátku mě potěšilo, že kamarád si vybral místo po pravé straně u břehu a na mě „zbylo“ místo vlevo na volné vodě. Tak jako každý jsem ihned vyvezl bójku na lavici v 5,5m s tím, že jeden prut budu dávat na vrchol lavice a druhý pod lavici a druhý těsně za lavici do větší hlouby.

Po první noci jsem strategii chytání na lavici podle mého očekávání musel překopat. Mám zkušenosti, že z vrcholů lavic berou větší kapři převážně z jara, kdy se voda otepluje. Jakmile je voda ohřátá, zhruba v červenci, berou větší kapři pod lavicemi a z prohlubní. Toto jsou pro mě top místa. Z lavice jsem měl do prvního rána několik menších ryb. Žádná, pro kterou jsem si přijel. Proto jsem prut stáhnul a umístil ho mezi lavici a břeh do 9m hloubky, kde bylo na dně jemné bahýnko. Ještě toho dne v 11:00 hodin jsem vytáhnul brutálního lysce pár kilo přes 20kg. Lysec zabral na panáčka 24mm Elite v esenci Elite a oranžovou Vpopku 16mm v esenci Elite. Byl jsem nesmírně šťastný, hned druhý den a taková ryba. Kapr, na kterého jsem čekal celé jaro a kvůli kterému jsem strávil mraky hodin u jezera. V tu dobu jsem ještě nevěděl, co mě čeká v následujících dnech. Do posledního dne jsem nachytal mnoho kaprů od 11 do 19kg. Chytal jsem pouze na osvědčenou kombinaci boilie Elite 20mm s 16mm oranžovou Vpopkou. Celou kombinaci mám vždy dlouho dopředu vymočenou v esenci Elite.

K výpravě snů nemohl chybět poslední záběr před odjezdem, jak to již bývá. Kolem 14:00 hod. se mi rozjel prut zavezený asi 350m od břehu. Přítelkyně (v té době již snoubenka) chtěla jet pro rybu se mnou, později toho však litovala. Ryba nás odtáhla 80m od místa položení montáže a za větru a velkých vln nás tahala asi 40 minut po jezeru. Už jsem si myslel, že se jedná o sumce. Ryba jezdila neustále u dna a nešlo ji zvednout. Po 30 minutách bezmocného držení ohnutého prutu v podobě luku jsem cítil pálení zad od slunce, byl jsem hladný a měl žízeň, stejně jako snoubenka. Naštěstí se ryba umoudřila a odlepila se ode dna. U člunu se objevil šupinatý kapr, ovšem ne ve velikosti, kterou jsem očekával. Prut už jsem nepokládal a jel na břeh. Po zvážení se ukázalo, že se jedná o dalšího kapra těsně atakujícího magickou hranici 20kg. Se snoubenkou jsme si ve vodě udělali krásné fotky a kapra společně pustili. A na co zabral i tento šupináč? Tak schválně, musí vám stačit jen jeden tip . Vím, že taková výprava se bohužel povede asi jen jednou za život, ale pevně věřím a dělám vždy vše proto, abych si něco podobného brzy zase zopakoval. I v letošním roce plánuji výpravu ve stejném období a třeba se podobně zadaří. Martin „Čuďa“ Navrátil

Menu

volejte +420 731 613 162

Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.