Zimní výpravy

Zimní lov kaprů pro mě má obrovské kouzlo. Touha zdolat kapra v obtížných podmínkách, kdy má většina rybářů svoji výbavu již dávnou sbalenou je pro mě opravdovou výzvou.

Zimní výpravy

Zimní lov kaprů pro mě má obrovské kouzlo. Touha zdolat kapra v obtížných podmínkách, kdy má většina rybářů svoji výbavu již dávnou sbalenou je pro mě opravdovou výzvou. Snem každého kapraře je úlovek kapra na sněhu. Ten se mi bohužel tuto zimu nepodařil.

Věděl jsem, kam bych měl jet a kde bych nejspíše při troše vytrvalosti záběr udělal, ale nechtěl jsem si to nijak zjednodušovat a snažil se prochytávat jiný úsek řeky, kde jsem veřil, že se mi při troše štěstí může kapr také podařit. Letošní zima byla zcelá odlišná, než ta předchozí a panovaly opravdu kruté mrazy, které na nějaký čas prakticky znemožnily rybolov. Několik ryb se mi ale přece jen zdolat podařilo a radost z nich byla veliká. V tomto období jsem vděčný opravdu za jakýkoliv úlovek.

Mým novým pomocníkem na těchto krátkých zimních výpravách se mi stal malý iBoat 160. Jedná se o opravdu malinký a lehký člun, který v pohodě dáte pod rameno a můžete ho odnést k vodě. Manipulace s ním je opravdu jednoduchá. Lovím v místě, kde je dno pokryté mnoha vázkami, rozpadlými zdmi a tak se mi jen opravdu málokdy podaří stáhnout montáž ze břehu.

Nikdy bych ji vědomě neutrhnul a proto je pro mě člun naprostou nutností a i těch největších mrazech a za absolutní tmy, jsem vyrážel na vodu, abych ji vysvobodil. V takto malém člunu doporučuji klečet, manipulaci s ním je pak snazší a získáte tak i potřebný prostor. Není to samozřejmě člun do extrémních podmínek, ale za těch přijatelných vám odvede opravdu velkou službu. Pokud jde o nástrahy, mám pro zimní chytání tři favority. Největší úspěchy jsem slavil s boilie Monster´s Paradise v Cold Water verzi, které jsem kombinoval se zelenou V-popkou
v esenci Black Pepper. Na tuto nástrahu jsem ulovil i sumce a také nádherného cejna o délce 78cm! V těsném závěsu za touto kombinací byli pak Birdfood Banana Cold Water a geniální Elite Strawberry, která je schopná chytat ryby opravdu všude a celoročně.

Zimní chytání je náročné, jak z hlediska trpělivosti, tak vybavení, ale odměna v podobě úlovku je pak opravdu tím nejlepším zadostiučiněním. Paradoxně největší rybu jsem měl na prutě, když začaly ty největší mrazy. Po řece začaly plavat ledové kry a po pár hodinách se přede mnou vytvořila ledová krusta. Moje montáže ležely pod ní. Teploměr ukazoval –18stupňů. Nejprve mi díky tahu ledu začaly propípávat hlásiče, tak jsem dotáhl brzdu téměř na krev. O to větší bylo mé překvapení, když se náhle začala pomalu roztáčet cívka. Nejprve jsem pochyboval o tom, že by to mohl být záběr a prut jsem jen nesměle přizvedl.

Na druhém konci jsem ucítil zřetelný tah těžké ryby, která si i pod ledem brala další metry vlasce. Nevěděl jsem, co si počít protože vlasec směřoval pod led, nicméně manipulovat s rybou se mi dařilo. Po chvíli jsem však začal cítit na vlasci ono nepříjemné brnkání, které je cítit, pokud rybu stahujete přes nějakou vázku. Došlo na nejhorší

a já se ocitnul ve slepé uličce, protože s kaprem nešlo dále pohnout. Povolil jsem tedy brzdu a doufal, že z vázky vyjede. Ryba začalo okamžitě odjíždět, ale ono brnkání na vlasci nepřestávalo. Celkem čtyřikrát jsem kapra stáhnul do stejného místa, ale dál to již prostě nešlo. Situace byla dosti zoufalá a tak jsem se i přes velké riziko rozhodl, že půjdu na člun. Svlékl jsem ze sebe těžké zimní oblečení a boty, pro případ, že by došlo na nejhorší a já se na vodě převrhnul. Člun jsem položil na led, který jsem okolo něj pádly rozbil, vzal jsem prut a podběrák a pustil se do boje se zamrzlou řekou. Bylo to opravdu nepříjemné. Led byl všude kolem mě, jakmile jsem kousek rozbil, naplaval tam jiný.

Asi po třiceti metrech jsem dostal opravdový strach a rozhodl se celou akci vzdát a vrátit se zpátky na břeh. Ani to ale nebylo právě jednoduché. Moc se mi ulevilo, když jsem se úplně zmrzlý dostal zpátky na břeh. Nejhorší na tom všem ale bylo, že jsem navinul již pouze prázdnou montáž bez olova. Patrně jsem kapra na vodě trochu vyúhloval a ten se z vázky osvobodil.

V tu chvíli jsme měl ale patrně úplně jiné starosti. I takovéhle příběhy se dají v zimě zažít! Jsem přesvědčený, že se jednalo o velmi slušného labáka, ale bohužel, přiroda nade mnou zvítězila. Už se nám pomalu blíží jaro. Po takto tvrdé zimě, která u nás nebyla několik let by mohlo být hodně zajímavé. Už se na něj moc těším!

Všem slušným rybářům přeji hodně úspěchů a snad někdy u vody naviděnou!

David Fořt – Imperial Baits Team CZ/SK

Menu

volejte +420 731 613 162

Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.