Shrnutí jara loňského roku 2016

Od mé poslední zprávy v minulem roce začátkem  dubna jsem strávil v následujících měsících spousty hodin u vody. Věnoval jsem většinu dnů učením na závěrečné zkoušky u břehu jezera. Během této doby jsem vyzkoušel chytat na různé druhy boilie, chytat v různých částech jezera a získal mnoho zkušeností do následujících let. O tom, zda jsem dokázal tyto zkušenosti zúročit vám napíši brzy a musím uznat, že je se na co těšit.

Shrnutí jara loňského roku 2016

Od mé poslední zprávy v minulem roce začátkem dubna jsem strávil v následujících měsících spousty hodin u vody. Věnoval jsem většinu dnů učením na závěrečné zkoušky u břehu jezera. Během této doby jsem vyzkoušel chytat na různé druhy boilie, chytat v různých částech jezera a získal mnoho zkušeností do následujících let. O tom, zda jsem dokázal tyto zkušenosti zúročit vám napíši brzy a musím uznat, že je se na co těšit.

Ještě na konci dubna 2016 jsem vyzkoušel chytání v hlubší části jezera. Jak jsem očekával, tak se i stalo. Voda byla ještě hodně studená, okolní příroda se po dlouhé zimě probouzela k životu a vzhledem k místu se mi podařilo chytit jen pár kaprů, převážně v nočních hodinách a jednalo se o menší ryby. V mém fotoaparátu zůstal zdokumentovaný pouze magický úplněk měsíce.

Uprostřed května jsem vyrazil snad v nejlepším období před třením na kapry. Bylo větrné počasí, voda měla 16 stupňů a teplota vzduchu se pohybovala přes den kolem 21 stupňů. Podařilo nachytat během 4 dnů kolem 40 kaprů a to i přesto, že jsem chytal na 2x 24mm Elite, v esneci Elite obalené v játrovém těstě, abych co nejvíce selektoval velikost kaprů. Zkoušel jsem všechny boilies od Imperial Baits, které jsem měl u sebe. Zkoušel jsem také různé montáže a záběry přicházely pravidelně na cokoliv. Aspoň jsem si tímto ověřil, že všechny mé prezentace návazců a nástrah fungují stejně úspěšně, pokud je ovšem ryba aktivní a příjímá potravu. Jediné co mně na této výpravě vadilo, že jsem se nemohl chytit kapra nad 13kg a kaprů kolem 10kg bylo opravdu hodně. Tyto kapry jsem vždycky zbavoval montáže přímo u člunu ve vodě, abych je netrápil následným převážením na břeh a focením. Přeci jen zdraví ryb je důležitější než fotka s kaprem, který není podle mého očekávání. Tím však nechci říct, že si menších ryb nevážím.

Na další putování za kapry v posledním týdnu v květnu jsem si vybral místo, kde se nachází menší hloubka kolem 4m, ale dá se chytat i v hloubce ve 14m. Taková místa mám nejradši, protože je opravdu co zkoušet a odchytávat kapry v místech, kde se v danou dobu nachází. Taktiku jsem zvolil na obě místa a chytal jsem, jak v mělčí části, tak i v hlubší vodě. Byl jsem překvapen, že převážná část záběrů byla právě ze 14m. Opět jsem se však nemohl dostat na kapry přes 13 kg. Největší kapr zabral na kombinaci boilie 20mm Crawfish se zelenou 10mm Vpopkou, obě kullčky byly naloženy několik měsíců v esenci Monster crab.

Poslední ráno jsem si všimnul aktivity amurů na hladině, kousek u břehu. Nedalo mi to a připravil jsem si kombinovaný návazec z 25lb fluorocarbonu 130cm dlouhého v kombinaci se splétanou šňůrkou asi 5cm u háčku. Pod háček jsem umístil 2x 10mm zelené Vpopky naložené v esenci Banana. Montáž jsem zavezl pár metrů od břehu a zasypal rozdrceným rozpustným boiliem Banana ve verzi cold water . Nervalo dlouho a prut u břehu na amura se rozjel. Sedl jsem na člun a po mnoha typických výpadech jsem navedl amura do podběráku. Poprosil jsem rakouského kolegu z vedlejšího místa o fotku a po pár snímcích ve vodě šel amur zpátky do svého domova.

Martin „Čuďa“ Navrátil

Menu

volejte +420 731 613 162

Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.