Osud

Přede mnou byl obrovský kus cesty, kterou jsem muset projít, abch si splnil to, po čem tolik prahnu. Po sedmi letech zkušeností a zážitků stojím po kolena ve vodě, držím svou MK III ohnutou, jako luk a po okrutném souboji se pár metrů přede mnou vynořuje velká ryba! Jak dostanu šanci vidět kapra z lepšího úhlu je více než jasné, že se jedná o lysce ! A hodně velkého !

Osud

Přede mnou byl obrovský kus cesty, kterou jsem muset projít, abch si splnil to, po čem tolik prahnu. Po sedmi letech zkušeností a zážitků stojím po kolena ve vodě, držím svou MK III ohnutou, jako luk a po okrutném souboji se pár metrů přede mnou vynořuje velká ryba! Jak dostanu šanci vidět kapra z lepšího úhlu je více než jasné, že se jedná o lysce ! A hodně velkého !

Nespočítal bych nocí, kolikrát jsem si před spaním představoval situaci, až chytím velkého lysce z vody, která v mém srdci zůstane na vždy. Je to nádherné místo na planetě a vzhledem k tomu, co jsem na této vodě prožil a co mě naučila, musím uznat, že se jedná z mé strany jednoznačně o mou srdcovku. Snad tisíckrát jsem si doma před spaním představoval se zavřenýma očima rybu svých snů. Jak jí podebírám, jak se s ní fotím, jak jí dávám polibek na rozloučenou a jak jí pouštím zpět tam, kam patří. Když ten den přišel, byl jsem již o 7 let starší, ale dočkal jsem se a musím uznat, že jsem velice šťastný rybář.

Sám už ani netuším, kolik hodin, dní i nocí jsem věnoval této vodě. Nespočítal bych, kolik velkých kaprů už jsem tady dostal na podložku a touha po legendách této vody mě táhla dál a dál………Chytal jsem tu už dříve, ale svého prvního velkého kapra jsem ulovil v roce 2010 a od té doby mě tato voda zcela pohltila, já chytal další a další pěkné ryby a toužil jsem se dostat na kobylku některému z místních starých kapřích domorodců.

Nyní je krásný Květnový slunečný večer roku 2017, já sedím na zahradě a s pivem v ruce probíhám v lavě seznam věcí, abych něco nezapomněl. A proč? Ráno odjíždím na 2 noci právě k mé milované pískovně. Je to opravdu nádherný pocit vědět, že příští 2 dny a 2 noci budu v naprostém klidu v přírodě a budu tam jen já, mé klacky a kapři. Tak je to nejlepší ! Tolik se těším, že nemůžu dospat, ale když se v noci koukám na hodiny, čas se blíží. Vzhledem k tomu, že určitě hned zase neusnu, plánuji v hlavě taktiku, jak se dostanu na kobylku kaprům a pomalu začínám spřádat plány. Když mám vše v hlavě srovnané, jsem spokojený. Říkám si! Já teť ležím v posteli a oni tam venku plují ve vodě. Určitě nevědí, že jsem právě na ně vymyslel plán a je jisté, že oni ani netuší, že se nedá dělat nic proti jejich blížící se zkáze . Šibalsky se usměji, otočím se na duhý bok a zhruba ještě na 2 hodiny usínám s pocitem, že jsou všechny jejich dny sečteny.

Teť už, ale stojím na břehu a slunko pomalu vychází přímo přede mnou. Otevírám pivko, sedám na lehátko a sleduji tu nádheru přede mnou. Mám před sebou spoustu času a nemusím vůbec nikam pospíchat. Asi za hodinku se teprve pouštím do přípravy prutů, monzáží a krmení. Tentokrát jsem doma nechal boilies Elite Strawberry a vzal jsem s sebou raději to, čemu věřím u velkých kaprů nejvíce a to je boilies Monster Liver 20 mm. Velcí kapři prostě milují játra! Rozkrmil jsem si místo asi 80 m od břehu cca 1,5 kg boiliesu a poslal tam oba klacky, ale každý podle taktiky zcela jinam! Levý prut jsem hodil přímo do krmného místa a pravý jsem poslal cca 20m od něj směrem na duhou stranu. Nechal jsem ho dá se říci osamocený a věřil jsem, že právě tam odtud přijde velká ryba, protože se nachází bez krmení pěkný kus od krmného fleku !

Po velmi chutném obědě a třech kouskách pivka uléhám na lehátko a vychutnávám ten božský klid. Probouzím se asi za 3 hodinky, protože slyším pořád něco pípat a vzhledem k tomu, že jsem velmi rozespalí, tak koukám na klacky, ale tam se nic neděje ! A jéje říkám, na vás mám štěstí mamka kachna a jejích 6 maličkých špuntů . Ihned vstávám a připravuji jim hostinu z nějaké kukuřice, řepky a amino pelet 4mm. Od té doby mám u sebe až do konce výpravy 7 velmi příjemných společníků a hned je mi lépe. Koukám jak se ládují dobrotami a na levý prut z krmného místa přichází padák! Velmi bojovný krásný kapřík kolem 6 kg a jéje, to je hned nálada. Přehazuji klacek a čekám na večer! Je půl deváté a přichází to, na co čekám takovou dobu! Pomaličký, opatrný záběr na pravý prut ! Tak pomalý, že ani nevím co s tím mám dělat, protože síla ryby je vidět už na záběru, ale to ani netuším jak opravdu silná je, dokud nevezmu prut do rukou! Táhlý zásek, MK III během dvou vteřin již překonala své maximální možnosti a ryba si to míří přímo do vázky! Zbývá jí ještě tak 20 metrů, ale já už mám prohráno ! Chytám cívku navijáku! Ze všech sil se opírám do prutu, ale rybu jsem ani nepootočil! Najednou něco ruplo! Vyřízla se…….nedalo se opravdu nic dělat! Už jsem přišel o rybu tolikrát, ale vždy jsem po takovém zážitku plný zklamání…….jaká mohla asi být? Něco mi ale říkalo, bud v klidu, kapr takové síly zde nežije, byla to spíš rozjetá mašina než ryba! Vymyslel jsem si, že jsem právě vyřízl velkého sumce a namluvil si to tolik, že jsem tomu dokonce začal i věřit a bylo mi hned lépe Vůbec nevím, co se mi tam do toho hrabe sumec jeden přiblblej. Asi mu zavoněl Liver, jo jo to bude ono! Pak už se, ale vůbec nic nestalo…….

Zase ráno, nádherné ráno! Nahodil jsem klacky, nakrmil jsem opět Monster Liverem opět asi tak kolem 1,5 kg hodně do prostoru a vstřebával nádherný čas u vody. Moji maličtí přátelé už dávno čekali, tak jsme spolu posnídali a celý den se nesl v duchu pohody, klidu a přemýšlení o ničem . Den utíkal a blížil se večer. I když jsem neměl jediné pípnutí, pro dobrý pocit jsem si cvičně nakobroval cca 3 hrstě Livra na dokrmení a už jen čekal. Sem tam mi ještě hlavou proběhl včerejší souboj, který skončil prohrou a tak jsem si moc šancí zrovna nedával, ale měl sem před sebou pár hodin, kdy to tu prostě chodí.

A přišlo!

Kolem 8 hodiny večerní mám pár pípnutí a poté i krásnou jízdu z prutu dál od krmného místa. Již od samého začátku souboje je mi jasné, že se jedná o malou rybu, ale u břehu mě čeká krásné překvapení. Zcela neporušený, čistý kapřík s neuveřitelnými proporcemi, jaké jsem už dlouho neviděl. Vzhledem k tomu, že jsem opravdu dlouho neviděl něco takového, musel jsem rybu změřit a zvážit. 47 cm a váha necelých 5 kg………vyšší než delší, hluboký, fantastický šupináček. Tak ten jednou tedy bude! Snad, ale jen idiot by zabil něco tak dokonalého od přírody. Jednoznačně ho musím vyfotit a když jsem chtěl začít, něco se začalo dít na druhém prutu, který čekal v krmném místě. Začalo dít? To je opravdu slabé slovo…… To byl opravdu nářez! Vzal jsem kapříka, pustil ho bez fotky domů a mazal k místu, kde jsem měl druhý prut. Zadní vidlička vytržená ze země, MK III ohnuzá jako luk a Ultegra jela, jela a jela. Na hladině jsem zcela zřetelně viděl obrovskou vlnu a to byla ryba ode mě určitě 120 metrů. Taková vlna to byla! Naštěstí se ryba stočila na druhou stranu směrem od vázky, ale vzhledem k tomu, abych to neměl tak jednoduché, zajela mi cca 100 metrů od břehu do trsu trávy. V těchdle situacích miluji prut MK III ! Velmi tuhý, ale velmi pružný a mám v něm opravdu veliký cit a vím, co si můžu dovolit, jenže ono to zas tak jednoduché nebylo…….

Kapr do chuchvalce trávy zajel opravdu hodně a nezbývalo nic jiného, než podržet cívku a silou za to vzít ! V tomhle miluju mé pruty ! Napružil jsem co to šlo a krásně jsem v prutu cítil, jak pomaličku převaluji kapra přes trs trávy! Krve by se ve mně v tu chvíli, ale nedořezal. Hrozně jsem se bál, ale háček Centurion 2000 mě podržel už opravdu mockrát. Yes…..! MK III je tak pevný, zároveň pružný, ale tak citlivý, jak žádný jiný kaprový prut. Super, je venku a souboj může pokračovat! Pomalu jsem začínal mít nad rybou kontrolu, dokud asi 40 metrů od břehu nezajela znovu do trsu trávy a jak? Naprosto na tvrdo! Byl sem opravdu nešťastný! Ty pocity prostě nejdou popsat, to se musí prožít. No nic říkám, opět jsem za to patřičně vzal a něco tam ruplo! Narovnal se mi prut a já prožíval další hroznou chvíli. Navinul jsem asi 10 metrů uplně volného vlasce a najednou se mi prut opět příšerně ohnul! Pořád tam ryba byla! Fakt štěstí! U břehu po pravé ruce byla ve vodě větev a já moc dobře věděl, kam kapr míří. Doslova jsem kapra nadešel a když byl u ní, vzal jsem za to z plných sil! Doslova jsem si řekl, že když to vydrželo do teť, tak už to ňák dám……..

Ten pocit………

Po sedmi letech zkušeností a zážitků stojím po kolena ve vodě, držím svou MK III ohnutou, jako luk a po okrutném souboji se pár metrů přede mnou vynořuje velká ryba! Jak dostanu šanci vidět kapra z lepšího úhlu je více než jasné, že se jedná o lysce ! A hodně velkého ! Když zahlédnu tlamu a hlavu ryby, na první pohled je vidět, že tohle je ryba z jiné kategorie, než jsem tu doposud chytal. Na porvé rybu podebírám a zmocňuje se mě zajímavý pocit. Není to ani štěstí, ani euforie, ale spíš si uvědomuji, jak mám tuto vodu rád, co pro mě vůbec znamená a teť mi dala za to všechno to, co jsem si na této vodě nejvíce přál. Jsem šťastný, že právě tato voda mi dala vysněného lysce a i mého osobáka ze svazovky…………………. Honza Chvapil

Menu

volejte +420 731 613 162

Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.