(Ne)úspěšný boj s vázkami

Vzhledem k pracovnímu, školnímu a rodinnému vytížení se dostávám k napsání zprávy ze zářijové výpravy až nyní při pauze u psaní bakalářské práce. Ne nadarmo se říká, že září je spolu s květnem nejlepší doba na ulovení těch největších ryb.

(Ne)úspěšný boj s vázkami
Vzhledem k pracovnímu, školnímu a rodinnému vytížení se dostávám k napsání zprávy ze zářijové výpravy až nyní při pauze u psaní bakalářské práce. Ne nadarmo se říká, že září je spolu s květnem nejlepší doba na ulovení těch největších ryb. Proto jsem si dopředu naplánoval dovolenou v práci a začátkem září jsem spolu s parťákem vyrazil na 6 dní k vodě. Místa jsme si vybrali na hlubší části jezera u potopených stromů, kde se kapři pravidelně zdržují.
Do vody jsem poslal kaprům osvědčenou Elitku 20 mm v esenci Elite a na druhý prut Monster paradise 20 mm v esenci Monster. Jako návazcový materiál jsem použil jemný krátký flurocarbon 15 lb s malým háčkem č. 8. Hned od první chvíle jsem měl pravidelný kontakt s rybami, ale bohužel většina ryb končila ve vázkách poblíž míst, kam jsem pokládal montáže. Po několikáté utržené rybě jsem byl zklamán a docházel mi veškerý návazcový materiál a bižuterie.
V polovině výpravy dostávám jízdu a ryba nezastavuje. Do člunu beru s sebou i parťáka a jedem spolu na vodu. Bohužel i tentokrát ryba projíždí přes stejnou vázku a cítím, že šňůra o něco drhne. Na nic nečekám a místo označuji H bójkou a kotvičkou se snažím chytit druhý konec pletené šňůry a dostat ji k lodi. Časem mám to štěstí a zvedám šňůru za vázkou. V lodi ustřihávám obě šňůry vedoucí směrem k vázce. Ustřižené konce váži k sobě a můžeme pokračovat za rybou. Po vyčerpání ryby zdolávám parádního šupináče, který mi udělal velkou radost.
Stačilo málo a mohl jsem dopadnout jako u utržených ryb předtím. Po pár fotkách ho pouštím zpět a s parťákem jedem na vodu, kde mám označenou vázku H bójkou. Kotvičkou po milimetrech zvedáme něco těžkého z vody. Pod člunem se nám ukazuje starý kořen stromu, plný vlasců a šňůr se spoustou kaprařské bižuterie a s mými montážemi. Dodnes nechápu, jak jsme ten kořen mohli vytáhnout. Myslel jsem si, že přestanu trhat montáže, ovšem i tak jsem ztratil několik dalších ryb v jiných vázkách, kterých je zde pod hladinou hodně. Zkoušel jsem pokaždé použít kotvičku, ale nepodařilo se mi z vody vytáhnout nic.
I přes spoustu utržených ryb to byla parádní výprava a užil jsem si ji na maximum a ani mi nevadilo, že jsem se téměř žádnou noc pořádně nevyspal a trávil noci na člunu s prutem v ruce. Kromě jednoho kapra zabrali všichni na jednu 20 mm kuličku elitní Elite na krátkém návazci z 15 lb fluorocarbonu. S pozdravem Martin „Čuďa“ Navrátil

Menu

volejte +420 731 613 162

Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.