LABSKÁ SÁGA POKRAČUJE

Po pracovně náročných jarních měsících, kdy jsem se moc na ryby nedostal, jsem se začal ke své oblíbené řece vracet opět v polovině května. Tentokrát jsem se začal věnovat jinému úseku, na kterém jsem naposledy lovil někdy před deseti lety. Tato část řeky je poměrně dlouhá a široká a v posledních letech se sem kapři vysazují jen velmi střídmě. Vzhledem k obrovskému výskytu přirozené potravy a menšímu počtu ryb tu vzniká ideální stav pro zajímavé roční přírustky, ale je nutné se také připravit na menší množství záběrů. Jak mi bylo řečeno, týden bez záběru zde není žádný problém. Zatím jsem neměl možnost zde tak dlouhou dobu lovit, ale součet hluchých dní několika mých kratších výprav by na ten týden bohatě stačil.

LABSKÁ SÁGA POKRAČUJE

Po pracovně náročných jarních měsících, kdy jsem se moc na ryby nedostal, jsem se začal ke své oblíbené řece vracet opět v polovině května. Tentokrát jsem se začal věnovat jinému úseku, na kterém jsem naposledy lovil někdy před deseti lety. Tato část řeky je poměrně dlouhá a široká a v posledních letech se sem kapři vysazují jen velmi střídmě. Vzhledem k obrovskému výskytu přirozené potravy a menšímu počtu ryb tu vzniká ideální stav pro zajímavé roční přírustky, ale je nutné se také připravit na menší množství záběrů. Jak mi bylo řečeno, týden bez záběru zde není žádný problém. Zatím jsem neměl možnost zde tak dlouhou dobu lovit, ale součet hluchých dní několika mých kratších výprav by na ten týden bohatě stačil.

Jsem rybář, který miluje výzvy a tohle byla další z nich. Pro letošní sezonu je mým cílem ulovení říčního kapra přesahujícícho 20kg. Za poslední roky se mi podařilo ulovit opravdu velké množství nádherných ryb, ale to magické monstrum mi tam stále chybí. Malým zadostiučiněním mi může být, že se ho na společných výpravách nepodařilo ulovit ani nikomu z mých kolegů, každopádně je to je chabá záplata na honbu za mým snem. Někdy si říkám, že bych si ho za ta léta již opravdu zasloužil, ale každý úlovek nádherné říční ryby mě dovede k procitnutí. Bláznivé honění se za kilogramy jsem opustil již před několika lety a od té doby si kaprařinu mnohem více užívám.

Mým cílem ale stále zůstává lovit velké ryby a tomu podléhá i výběr lovného místa a zvolená taktika. Období, kdy jsem se k řece konečně dostal kapraři právě nemilují. Nejprve začala kvést vrba, ke které se záhy přidal topol. Bohužel si nemohu čas na rybaření zrovna vybírat a tak musím brát řeku takovou, jaká je. Navíc i v tomto období se dají trofejní ryby nachytat. Nutné je se ale obrnit velkou trpělivostí a připravit se na to, že se chytání trochu zapotíte. Zapomeňte na nějaké zbytečné uzlíky, olověnky, vodiče…Každý uzel, který se v době topolu dostane do vody je místem, kde se vám bude chmíří zachycovat. Ideální volbou je jednoduchý návin silnějšího monofilu, který vám vede přímo k montáži. Tímto způsobem ušetříte alespoň nějaké ty minuty, o které může zůstat vaše nástraha déle ve vodě. Každopádně ani tímto způsobem problém topolu nevyřešíte a budete muset velmi často přehazovat. Já jsem přijel k vodě s tím, že kapra prostě chytím a tak jsem byl také smířený s tím, že tomu budu muset něco obětovat. Vstával jsem těsně před čtvrtou hodinou ranní a až do půlnoci jsem přehazoval každých 40 minut. Jinak to prostě nešlo. Po každém vytažení následovala ona odporná práce, kterou je dostávání topolu z vlasce, která může trvat i několik minut. Pokaždé mám chuť s tím praštit, ale má kaprařská vůle je silnější a s každým dalším náhozem přikrmuji svoji naději na labského mohykána.

Místo, kterému se letos věnuji je velmi zajímavé. Dno se velmi rychle svažuje na 3.5m, pokračuje bez nepřiliš výrazných změn, až na 4m, kde se nachází podélná kamenná zeď, která

se táhne velkou částí tohoto úseku. Po pravé straně mám dlouhý pás stulíků a asi 50m ode mě vede příčně na vodu další zeď. Obě zdi se ale nepotkávají, je mezi nimi poměrně velká mezera. jak jsem se dozvěděl, je to jediné místo na tomto úseku, kde podélná zeď takto nedokončená a ryby sem můžou z koryta pohodlně vplouvat. Velkou výhodou příčné zdi je také to, že v případě zvýšeného průtoku, či velké vody zde nemá vaše krmení kam odplavat a zachytává se přímo v kamenném valu. Samotný průtok je zde na rozdíl od koryta samozřejmě také slabší. Díky otvoru ve zdi mám ale tu výhodu, že mohu jedním prutem lovit přímo na korytě a s druhým mohu experimentovat blíže. Těch možností mám opravdu několik. Ryby se mi podařilo nachytat jak v blízkosti břehu na prvním zlomu, tak od obou zdí a samozřejmě i z koryta.

Pokud lovíte na podobném místě je naprostou nezbytností člun. Já si s sebou vozím malý iBoat 210, který je pro takové akce naprosto ideální. Při své malé délce disponuje opravdu nadstandartním vnitřním protorem a pohodlně se na něm dá pohybovat i ve dvou lidech. Záběry bývají naprosto brutální a větší ryb je schopná vám během několika vteřin vymotat z navijáku desítky metrů vlasce a většinou si to zamíří přímo na zeď. V tomto případě je nutné naskočit okamžitě do člunu, kapra nezdolávat a vyrazit za ním, až do bezpečné vzdálenosti za zdí, kde se do něj můžete opřít. Souboje ze člunu jsou jednou z nejkrásnějších věcí kaprařiny. Několikrát se mi stalo, že jsem rybu zdolal i dvěstě a více metrů po proudu.

Dalším důvodem proč je nutné mít připravený člun je množství kamenů, které se na dně vyskytují. Obvzláště při delších náhozech směrem ke zdi nebo do koryta, většinou nebudete schopní vaši montáž stáhnout. Zůstane za olovo zaklesnutá v kamení. Nemusíte mít ale obavu, při záběru se vaše montáž uvolní. Používání odpadávacích montáží je naprostou nezbytností, stejně tak doporučuji navazování delších návazců. Já používám několik druhů svlékacích šňůrek, z nichž mezi ty nejoblíbenější patří Strip-X od C´R´U a Combilink od firmy Nash. Nechápu rybáře, kteří jsou schopní na takové místo vyrazit bez člunu a za den i několikrát svoji montáž včetně silného šokového návazce utrhnout. V podstatě místo devastují nejen pro sebe, ale i ostatní rybáře, kteří by zde chtěli lovit. Navíc je zde velké nebezpečí, že se k utržené montáži dostane ryba, která ji pak tahá za sebou a může dojít k jejímu uvěznění, následnému poškození a někdy i uhynutí. Ještě předtím, než jsem zde začal lovit jsem kotvičkou celou plochu vyčistil a dalo mi to opravdu řádně zabrat. Nyní zde ale mohu lovit s naprosto klidným svědomím.

Nyní si něco řekneme o způsobu krmení, který na řece používám. Mým naprostým favoritem je směs aminopelet a boilie. Aminopelety kombinuji v průměrech 4mm, 15mm a 25mm. Vše zasypávám směsí Protein koncentrátu a Squid Liver moučky a zalívám tekutým inLiquidem. Pokud jde o řeku a lov kaprů, již dlouhá léta si myslím, že naprosto skvělou věcí na jejich přilákání je také řepka. Kapři ji prostě milují a obvzláště na místech jako je toto, kde je na dně velké množství kamenů se mají i drobné částečky řepky a malinkých pelet, kde zachytit.

Co se týká boilies jsou mým jasným labským favoritem pro toto období Elite Strawberry a Monster Liver. Poté, co můj kamarád ulovil v květnu na řece kapra o hmotnosti 23.70kg na Elite Strawberry v kombinaci se stejnojmenným Amino Gelem jsem se rozhodl tuhle vychytávku také vyzkoušet a byl jsem velmi překvapený. Podařilo se mi tímto způsobem nachytat několik pěkných ryb, včetně dvou kaprů přes 15kg. Většinou používám pouze jednu 24mm kuličku na dno, ale podařilo se mi nachytat i na panáčka a dokonce i na jednu samotnou pop up nástrahu. Řeka je prostě nevyzpytatelná a obvzláště na těchto náročnějších úsecích je potřeba neustále zkoušet a snažit se adaptovat na momentální podmínky.

Nedaleko nademnou se do řeky vlévá malý potok. Po jedné silné průtrži mračen se z něj do řeky dostal silný kal, včetně spousty trav a větví, což sice velmi znesnadňovalo rybolov, ale bylo jasné, že se v tomto kalu bude nacházet spousta potravy, která kapry přivábí. Své montáže jsem tedy okamžitě přemístil blíže břehu, na rozhraní zakalené vody, kde se již několik ryb ukázalo. Během dne se mi tímto způsobem podařilo ulovit tři pěkné kapry, včetně překrásného two tone lysce. Paradoxem bylo, že večer předtím jsem přemýšlel, kdy jsem naposledy nějakého two tone kapra ulovil. Pamatuji si, že jsem nějaké malé ulovil jako malý kluk, ale tenkrát takové rybě nikdo nepřikládal nějakou váhu. Považovali jsme to spíše za kaz nebo chybu. O to větší byla má radost, když jsem v podběráku uviděl rybu, o které jsem ještě pár hodin předtím pouze snil. Tento kapr nebyl nijak zvlášťě velký, ale v mém pomyslném žebříčku ulovených ryb ho řadím hodně vysoko

Během letního chytání jsem zažil i několik humorných příběhů. Jednou odpoledne tak říkám manželce, jak rád bych jel na ryby. Ta svolila, ale já potřeboval sehnat někoho, kdo by mě odvezl. Najednou jsem si vzpomněl na svého dlouholetého kamaráda Vítka Kříže, se kterým jsem několik let sdílel pokoj na koleji během studia VŠ. Zažili jsme toho spolu mnoho a já si vzpomněl, jak mi jednou řekl, že by se mnou moc rád vyrazil na ryby. Na můj telefonát reagoval okamžitě a tak se jelo. Vzhledem k tomu, že jsme se dlouho neviděli, vyložili jsme nejprve věci na chatě s tím, že se rybám pověnujeme, až ráno a nejprve vyrazíme na pár drinků do nedalekého baru. Co vám budu povídat. Bylo to jako za starých časů a v letním baru u řeky jsme se zdrželi poměrně dlouho. Nedovedl jsem si úplně představit, že budu schopný ve čtyři ráno vstát a nahazovat, ale jak jsem zmínil, moje vůle je v tomto případě obrovská. Již ve 3:30h jsem byl u vody a měl všechno nachystané. Poměrně střídmě jsem nakrmil. Přesně ve 4 hodiny jsem poslal jeden prut s panáčkem 24mm Monster Liveru a 16mm popky v esenci Frakfutrská klobása směrem na zeď a druhý prut s jahodou kousek od břehu. Těsně po páté hodině se vzdálenější prut brutálně rozjel. U prutu jsem byl rychleji, než indiánský šíp! Kapr podle předpokladu upaloval na volnou vodu směrem na zeď, tak jsem se ho ani neznažil brzdit. Rozhlédl jsem se okolo sebe a hle! Vždyť já tu nemám člun! „Vítkůůů, Vííítkůů, " volal jsem. "Potřebuju člun!“ Rozlámaný Vítek vše ihned pochopil a vyrazil ke mně i se člunem, nicméně cestou zaškobrtl a hodil exkluzivního tygra! Já to vše pozoroval a dusil se smíchy. Když mi krvavou rukou dával na zem člun, došlo mi, že kus za mnou leží ještě také podběrák! Můj velký kamarád byl však ve stejném rauši jako já a ihned přispěchal i s touto tolik potřebnou pomůckou a já mohl vyrazit na vodu, kde jsem po krásném souboji zdolal parádního šupináče. Vítkova radost byla snad ještě větší, než moje. Nikdy takovou rybu neviděl. Byl to super výlet, na který budeme oba určitě dlouho vzpomínat. Je prostě skvélé, mít takového přítele. Díky, Vítku!

Krásnou rybačku jsem zažil také s manželkou, která je také majitelkou rybářského lístku. Bylo to přímo v den našeho druhého výročí svatby, kdy jsme nejprve vyrazili na výlet na kolech, dali jsme si hezkou večeři a pak ve vinotéce dobrou láhev vína. Blížil se úplněk a to je čas, kdy každý měsíc toužím být na rybách. Nahazovali jsme ten den, až někdy okolo deváté hodiny večer. Těsně před půlnocí se Martince rozjel prut, ale v tuto hodinu se jí ze spacáku většinou moc nechce a tak jsem k prutu vyrazil já. Opět brutální souboj, kdy mě ryba odtáhla daleko po proudu a na konci znovu nádherný šupináč. Vzhledem k našemu výročí jsme si dovolili kapra pojmenovat „Výročák.“ Bylo by fajn se s ním potkat třeba zase napřesrok. Manželka musel druhý den bohužel odjet do práce, ale já jsem ještě zůstal. Byl úplněk a poslední úlovek mě ještě více nahecoval. Rozhodl jsem se zvolit stejnou taktiku a místo nechal přes den úplně odpočinout. Ani jsem již nepřikrmoval a rozhodl se postupovat úplně stejným způsobem jako minulý večer. Průběh byl úplně stejný a vše vyšlo dokonale. Do půlnoci zbývalo 5 minut a já měl již vytažený člun. Jízda bez jakéhokoliv varování, velmi silný tah a více, než dvacetiminutové zdolávání, kdy jsem měl párkrát namále, když mi ryba zajela za zeď a posléze se nebezpečně přibližovala do pásu stulíků u břehu. Měl jsem ale štěstí a kapra se mi podařilo dostat mezi jediný čistý pás, kde jsem ho i podebral. Nádherný 17kg šupináč byl krásnou odměnou za moji vytrvalost. Následující ráno jsem přidal ještě dvě slušné ryby a mohl jsem se spokojeně vrátit domů.

Tak zase někdy příští!

Všem slušným rybářům přeji hodně štěstí!

David Fořt Imperial Baits CZ/SK

Menu

volejte +420 731 613 162

Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.