Honba za mým kapřím snem

Ahoj! Zdravím všechny vyznavače kaprařiny. V tomto článku se s Vámi chci podělit o úspěchy a neúspěchy v loňské sezoně. Asi nemá cenu popisovat neúspěšné výpravy, na ty každý kaprař spíš rád rychle zapomíná.

Honba za mým kapřím snem
Jako první delší výpravu jsme měli s parťákem Petrem naplánovanou cestu na jeden nejmenovaný maďarský revír, na kterém jsme měli spoustu krásných zážitků a chytili spoustu krásných kaprů. Na tento revír jsme se letos vrátili po dlouhé době a odjížděli jsme hodně zklamaní, protože největšího kapra jsme chytli kolem 10,5 kg. Po návratu z Maďarska jsme během letních měsíců podnikali krátké vycházky na svazovou vodu v okolí našeho bydliště Hořovic. Na poměry které zde panují, se nám, k našemu velkému údivu, daří zdolávat kapry od 8 do 11 kg. Několikrát jsme také vyrazili na svazové pískovny Labe, kde se nám opět nedaří zdolat většího kapra. Na začátek října máme naplánovanou 14–ti denní výpravu na státní vodu do Francie. Pro jistotu máme vytipované zhruba 3 revíry, kde by bylo možné zůstat. Výpravu podnikáme ve čtyřčlenném složení: já, bratr, Petr a Vítek, o jehož úspěchu z Francie bude ještě zmínka v dalším článku. Bratrovi Jardovi se tato francouzská výprava také celkem povedla.
Jarda měl sice za 14 dní pouze 3 záběry, ale ryby stály za to. První kapr byl na rozjezd kolem 10 kg, dále během výpravy zdolal nádherné lysce 18,3 kg a 19,3 kg. Parťák Petr si na této výpravě vybral černého Petra a záběr od kapra za 14 dní neměl a chytal jen cejny a líny. Já jsem na tom nebyl o moc lépe, ale alespoň jsem měl nějaký kontakt od kaprů a vytáhl jsem pár menších kousků kolem 10 kg až 11,5 kg. Během výpravy ve Francii si pohráváme s myšlenkou na uspořádání ještě nějakého českého tažení za velikány. Po pár hodinách přemýšlení padla jednoznačná volba na Nové Mlýny. Výjezd na Pálavu jsme naplánovali na začátek listopadu, tedy 14 dní po návratu z Francie. Po hektických 14 dnech v práci, přípravě boilie a ostatního krmení na výpravu na Nové Mlýny, tu náhle byl den ,,D´´ a odjezd.
Na Nové Mlýny měníme sestavu, opět vyrážíme ve čtyřech, ale místo Petra, kterému nedovolily odjezd pracovní povinnosti, se k nám připojuje dlouholetý Víťův kamarád z Německa Richard. Po příjezdu na Mušov hledáme vhodné místo k lovu. Po debatách s pár kapraři, kteří se zde nacházeli nebo se připravovali k odjezdu domů, se nám všem rozsvítí oči, protože přítomní rybáři nám potvrzují to, co chceme slyšet a to, že kapři jsou celkem aktivní. Ihned vyrážíme hledat místa. Po výběru míst a přípravě všech potřebných věcí vyčkáváme první záběr. Po náročném dni, ale brzy uleháme a ihned usínáme vyčerpání. Dni začínají plynout a já s bráchou Jardou jsme pořád bez záběru od kapra. Vyrazím tedy za Víťou a Richardem, kde mě čeká děsivá zpráva. Víťa s Richardem chytili už 4 kapry. Rychle se mi začnou honit v hlavě myšlenky o tom, co děláme s Jardou špatně. Začínáme tedy uvažovat co a jak dál, jestli změnit lovná místa, ale v tu chvíli se mi ozve hlásič a mám první záběr.
Bohužel po chvilce o kapra přicházím, ale společně doufáme, že to nebyl první ani poslední záběr. Ten den jsme dál bez záběru. Další den se probouzíme do obrovské mlhy, takové, že není vidět ani na 10 metrů, takže zůstáváme v bivaku a sníme o velkých kaprech. Ze snu mě vytrhne zvuk příposlechu a já vyrážím na vodu, vše vypadá OK. Po příjezdu k místu a po pár výpadech se mi na hladině objevuje nádherný šupináč. Během zdolávání kapra mlha ještě houstne a během cesty se na vodě trochu ztratím, ale zhruba po půl hodině jízdy po paměti a intenzivním navigování kluků ze břehu, se úspěšně vracím. Celkově mírně v šoku jak z cesty, tak z úlovku, jsem se na toho krasavce na podložce nadšeně zadíval a rychle jsme přešli k vážení. Váha se zastavuje na nádherných 20,5 kg. Po všech těch neúspěšných výpravách, malých kaprech jsem si pohrával s myšlenkou, že s kaprařinou skončím, ale teď mám úplně nový impuls na další sezony. Během dalších dvou dní zdolávám ještě 2 kapry kolem 11,5 kg.

Všechny tyto záběry přicházejí na boilie vlastní výroby ze směsí Carptrack Fish Mix, Banana Mix 24 mm + V-pops 20mm vše zalité esencí banán. Tato kombinace mi funguje celý rok a také jsem jí dával nejvíce prostoru a věřil jí na 100%. Po sérii mých záběrů se začíná i Jardovi pomalu rozjíždět lovné místo a má dva záběry od kaprů kolem 9 – 10 kg. S dalším přicházejícím záběrem Jarda zdolává pěkného kapra 14,4 kg. Další záběry začínají přicházet v pravidelných intervalech 4 až 5 hodin, bohužel ale od menších ryb od 8 do 10 kg. Aktivita ryb nás nadchla, tak si výpravu ještě o jeden den prodlužujeme a odjezd domů plánujeme až na neděli. Jeden den máme k dobru a tak čekáme ještě nějakého dalšího novomlýnského obra, ale ten bohužel nepřichází. I tak ale stojí za zmínku Jardův nedělní šupík 12,6 kg s krásnou stavbou těla a potencionálním růstem do budoucna. Jarda zvolil kombinaci hotového boilie Elite Strawberry 24 mm, kuličky předem zalité amino dipem Elite Strawberry.

Na závěr jeden paradox. Vloni jsem podnikal výpravy křížem krážem Evropou a 20-ti kilový kapří sen na mě čekal na Nových Mlýnech. Super zážitek se super boilie od firmy Imperial Baits. Brzy zase naviděnou, Petrův zdar!

Martin Žemlička a Jarda Žemlička

Menu

volejte +420 731 613 162

Náš web potřebuje ke svému správnému fungování soubory cookies, pokračováním v prohlížení souhlasíte s jejich používáním. Více informací o nastavení zde.